Zawał serca

Kiedy należy wezwać karetkę? Najczęstsze objawy zawału serca  

Zawał serca może objawiać się w odmienny sposób u różnych Pacjentów, dlatego warto zachować szczególną czujność i wezwać pomoc, nawet gdy nie występują wszystkie charakterystyczne objawy. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku osób, u których stwierdzono już chorobę wieńcową.  

Co najczęstszych objawów zawału serca należą: 
 

  • dyskomfort lub ból za mostkiem. Zamiast bólu może pojawić się także odczucie pieczenia, ciężaru, dławienia lub ciśnienia w klatce piersiowej. Ból może promieniować w kierunku górnej części brzucha, żuchwy, szyi, a także jednej lub obu rąk. Zdarza się, że ból w tych miejscach występuje samodzielnie, bez odczuć w klatce piersiowej. Wysiłek może zwiększać nasilenie bólu. Objawami towarzyszącymi mogą być nudności i wymioty, nadmierne pocenie się, duszność albo omdlenie.  
  • Silny ból brzucha, czasem połączony z wymiotami lub nudnościami. Pacjent może mieć wrażenie, że cierpi na nagłą niestrawność. Ten objaw nie jest charakterystyczny dla zawału serca, ale może na niego wskazywać, zwłaszcza u kobiet, cukrzyków, osób starszych i Pacjentów z otępieniem lub niewydolnością nerek.  
  • Duszność wysiłkowa. Poczucie braku powietrza podczas prób wykonywania wysiłku fizycznego, które nie występowało wcześniej lub znacznie się nasiliło.  
  • Utrata przytomności, osłabienie, kołatanie serca lub zawroty głowy.