Nowotwór żołądka

Złośliwy nowotwór żołądka

Rak żołądka to bardzo często występująca choroba, w Polsce dotykająca nawet 5 tys. osób rocznie. 

Rak żołądka a Helicobacter Pylori

Wrzody żołądka, często współwystępujące z zakażeniem Helicobacter Pylori, są uznawane za stan przednowotworowy. W ten sposób zakażenie bakterią pośrednio przyczynia się do zwiększenia według szacunków nawet dwukrotnego ryzyka wystąpienia raka żołądka. 

Objawy raka żołądka

Niestety rak żołądka na wczesnym etapie rozwoju daje niespecyficzne i łatwe do przeoczenia objawy ze strony układu pokarmowego. Do symptomów, które powinny skłonić nas do diagnostyki należą:

  • bóle w nadbrzuszu
  • wczesne uczucie sytości po posiłku, wrażenie małej objętości żołądka
  • zmniejszony apetyt
  • problemy z przełykaniem
  • chudnięcie

Rak żołądka charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, ale wczesne wykrycie znacznie zwiększa szanse na wyleczenie. 

Leczenie raka żołądka

W leczeniu raka żołądka stosuje się chemioterapię, radioterapię i metody chirurgiczne. We wczesnym stadium rozwoju, ze zmianami ograniczonymi do błony śluzowej możliwe jest usunięcie guza mniej inwazyjną metodą endoskopową. 

Diagnoza chorób żołądka

Objawów chorób żołądka nie należy lekceważyć. Wiele schorzeń rozwija się bezobjawowo i jest możliwych do wykrycia dopiero podczas badań profilaktycznych. Do głównych badań stosowanych w diagnostyce chorób żołądka należą:

 

  • Badania laboratoryjne krwi, m.in. na obecność Helicobacter Pylori
  • RTG jamy brzusznej 
  • Gastroskopia. Badanie endoskopowe układu pokarmowego nie musi być inwazyjne i niekomfortowe w klinice Salve Medica dostępna jest endoskopia kapsułkowa, w której badanie przeprowadzane jest za pomocą niewielkiej, łatwej do połknięcia przez Pacjenta kapsułki endoskopowej, wykonującej setki zdjęć całego układu pokarmowego. 

Do jakiego lekarza z chorobami żołądka?

Choroby żołądka można skutecznie leczyć. Jeśli cierpisz z powodu niestrawności, zgagi, odbijania się, pełności po posiłku i nawracających bólów brzucha, umów się do lekarza gastroenterologa, aby wcześnie wykryć przyczyny i poprawić jakość swojego życia.