Strona główna » Profilaktyka » Nowotwór żołądka
Rak żołądka to bardzo często występująca choroba, w Polsce dotykająca nawet 5 tys. osób rocznie.
Wrzody żołądka, często współwystępujące z zakażeniem Helicobacter Pylori, są uznawane za stan przednowotworowy. W ten sposób zakażenie bakterią pośrednio przyczynia się do zwiększenia – według szacunków nawet dwukrotnego – ryzyka wystąpienia raka żołądka.
Niestety rak żołądka na wczesnym etapie rozwoju daje niespecyficzne i łatwe do przeoczenia objawy ze strony układu pokarmowego. Do symptomów, które powinny skłonić nas do diagnostyki należą:
Rak żołądka charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, ale wczesne wykrycie znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.
W leczeniu raka żołądka stosuje się chemioterapię, radioterapię i metody chirurgiczne. We wczesnym stadium rozwoju, ze zmianami ograniczonymi do błony śluzowej możliwe jest usunięcie guza mniej inwazyjną metodą endoskopową.
Objawów chorób żołądka nie należy lekceważyć. Wiele schorzeń rozwija się bezobjawowo i jest możliwych do wykrycia dopiero podczas badań profilaktycznych. Do głównych badań stosowanych w diagnostyce chorób żołądka należą:
Choroby żołądka można skutecznie leczyć. Jeśli cierpisz z powodu niestrawności, zgagi, odbijania się, pełności po posiłku i nawracających bólów brzucha, umów się do lekarza gastroenterologa, aby wcześnie wykryć przyczyny i poprawić jakość swojego życia.