Nowotwór trzustki

Rak trzustki

Rak trzustki nie jest schorzeniem częstym stanowi jedynie 3% wszystkich występujących u człowieka nowotworów złośliwych, jednak pod względem śmiertelności nie ma sobie równych. Przyczynia się do tego trudne leczenie i długotrwały bezobjawowy rozwój, a co za tym idzie późna diagnoza. Średnia długość życia od postawienia diagnozy wynosi zaledwie 6 miesięcy, a 5 lat przeżywa mniej niż 10% Pacjentów. 

Przyczyny raka trzustki

Do głównych czynników sprzyjających zachorowaniu na raka trzustki należą otyłość i często współwystępujące z nią stosowanie diety bogatotłuszczowej, przewlekłe zapalenie trzustki, cukrzyca, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu. Badania wskazują, że palenie odpowiada za aż ¼ wszystkich zachorowań na raka trzustki. Po rzuceniu palenia ryzyko spada powoli dopiero po 20 latach jest równe ryzyku o osób, które nigdy nie paliły papierosów. 

Inne czynniki mogące mieć wpływ na wystąpienia raka trzustki to predyspozycje genetyczne, między innymi mutacje genów związanych z występowaniem zespołu dziedzicznego raka jelita grubego lub rodzinną polipowatością jelita grubego, a także mutacje genu BRCA1, odpowiadającego również za większe ryzyko wystąpienia innych nowotworów, takich jak rak jajnika lub rak piersi. 

Objawy raka trzustki

Jedną z przyczyn bardzo wysokiej śmiertelności u chorych na raka trzustki jest późna diagnoza wywołana długim bezobjawowym rozwojem choroby. U niektórych chorych pojawiają się wprawdzie objawy, jednak są łagodne i niespecyficzne. Chorzy mogą odczuwać osłabienie, zmniejszenie łaknienia, wzdęcia, przedwczesne uczucie sytości, tłuszczowe biegunki, dyskomfort i bóle w jamie brzusznej. 

W zaawansowanym stadium raka trzustki Pacjenci mogą skarżyć się na bóle w jamie brzusznej na wysokości pępka, promieniujące w kierunku pleców, swędzenie skóry i inne objawy żółtaczki, zakrzepicę i cukrzycę