Strona główna » Profilaktyka » Nowotwór tarczycy
Rak tarczycy rozwija się bezobjawowo, co roku dotykając niemal 2,5 tysiąca osób w Polsce. Ten rodzaj raka prawie czterokrotnie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, a prawie 1 na 5 przypadków dotyczy chorych poniżej 30 roku życia.
Większość nowotworów tarczycy to zmiany łagodne – około 80% usuwanych zmian nie wykazuje cech złośliwości. Nowotwory tarczycy mogą rozwinąć się zarówno z komórek C jak i komórek nabłonka pęcherzykowatego. Jakie są objawy i jak wcześnie zdiagnozować raka tarczycy?
Pierwszym objawem rozwijającego się raka tarczycy jest guzek, wyczuwalny w badaniu palpacyjnym tarczycy lub wykryty podczas badania ultrasonograficznego. Guz zazwyczaj nie powoduje bólu, w dotyku jest twardy i trudny do przesunięcia. Wraz z rozwojem choroby i mogą pojawić się objawy wynikające z powiększenia okolicznych węzłów chłonnych szyjnych,a powiększający się guz może wywoływać ból szyi, problemy z przełykaniem i chrypka. Najczęściej występującym złośliwym nowotworem tarczycy jest rak brodawkowaty.
W diagnozie nowotworów tarczycy stosuje się wywiad, badanie palpacyjne tarczycy i USG tarczycy. USG tarczycy – Salve Medica Centrum Medyczne Po wykryciu podejrzanych zmian lekarz może zdecydować o wykonaniu biopsji cienkoigłowej (BAC). Biopsja tarczycy – Salve Medica Centrum Medyczne
Biopsja tarczycy – jak wygląda takie badanie i kiedy je wykonać? – Salve Medica Centrum Medyczne