Nowotwór płuc

Rak płuc – objawy, przyczyny i leczenie

Rak płuc jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u Polaków i drugim najczęstszym po raku piersi nowotworem złośliwym u Polek. 

Ze względu na swoje ukryte, bezobjawowe początki zwykle zostaje zdiagnozowany na zaawansowanym poziomie rozwoju choroby. Objawy raka płuc są niespecyficzne i łatwe do pomylenia z innymi schorzeniami płuc. Mogą obejmować przewlekły kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, duszności i świst krtaniowy po niewielkim wysiłku, nawracające infekcje płuc, osłabienie i  bóle w klatce piersiowej, czasem promieniujące na barki.

Przyczyny raka płuc

Palenie papierosów stanowi główną przyczynę raka płuc. Groźne jest nie tylko czynne, ale także bierne palenie tytoniu – przebywanie w otoczeniu osób palących. Inne czynniki zwiększające ryzyko raka płuc to narażenie na wdychanie substancji szkodliwych i drażniących i zanieczyszczenie powietrza. 

Leczenie raka płuc

W leczeniu raka płuc stosuje się metody chirurgiczne, chemioterapię i radioterapię. W zależności od stopnia zaawansowania raka lekarze decydują się na leczenie radykalne (chirurgiczne usunięcie nowotworu), paliatywne, ukierunkowane na wydłużenie życia lub objawowe mające na celu złagodzenie objawów i poprawę jakości życia Pacjenta. Diagnostyka i leczenie raka płuca – Salve Medica Centrum Medyczne