Strona główna » Profilaktyka » Miażdżyca
Dlaczego miażdżyca jest nazywana cichym zabójcą? Ta przewlekła choroba zapalna tętnic może rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Czasem miażdżyca jest diagnozowana u Pacjenta dopiero gdy doprowadzi do groźnych, a czasem nawet śmiertelnych powikłań. Do skutków nieleczonej miażdżycy zaliczamy chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, tętniaki aorty, udar niedokrwienny mózgu, a także uszkodzenia nerek i zaburzenia krążenia krwi w kończynach. W profilaktyce miażdżycy kluczowy jest zdrowy tryb życia i regularne badania, które pozwalają wcześnie wykryć nieprawidłowości.
Miażdżyca jest chorobą zapalną średnich i dużych tętnic. W ścianach tętnic gromadzi się krążący wraz z krwią cholesterol i monocyty, czyli komórki krwi, których głównym zadaniem jest regulacja pracy układu immunologicznego. Monocyty przekształcają się w makrofagi, tak zwane komórki żerne i pochłaniają zgromadzone w ścianie naczynia lipoproteiny LDL (“zły cholesterol”), tworząc komórki piankowate – makrofagi wypełnione cholesterolem. Powstające w ten sposób blaszki miażdżycowe zmniejszają średnicę światła naczyń, powodując utrudnienia w przepływie krwi i w konsekwencji niedotlenienie narządów.
Zwężenia w tętnicach dzielimy na hemodynamicznie nieistotne, kiedy blaszki miażdżycowe zmniejszają średnicę światła tętnicy o mniej niż 50%, oraz hemodynamicznie istotne, zmniejszające światło naczynia o więcej niż 50%. Zwężenia hemodynamicznie istotne wywołują objawy miażdżycy w sytuacjach obciążających mięsień sercowy, na przykład podczas zwiększonego wysiłku fizycznego lub w sytuacji stresowej.
Zwężenie światła tętnicy o ponad 80%, nazywane zwężeniem krytycznym, może powodować objawy nawet w stanie spoczynku.
Niestety zawał serca lub udar niedokrwienny mózgu może wystąpić nawet u osoby pozornie zdrowej, nieświadomej postępującego procesu chorobowego. Jak do tego dochodzi?
Blaszki miażdżycowe, czyli przyczyna zwężenia tętnic w miażdżycy, narastają nieraz przez wiele lat, zanim pojawiają się pierwsze objawy choroby. Nie oznacza to jednak, że miażdżyca w okresie braku objawów jest dla nas niegroźna. Rozwijające się blaszki miażdżycowe z czasem pokrywają się tkanką włóknistą, która izoluje je od krążącej w tętnicach krwi i wzmacnia ich strukturę. Młode blaszki miażdżycowe nie zmniejszają jeszcze światła tętnicy w tak dużym stopniu by wywołać objawy, jednak z powodu słabego pokrycia tkanką włóknistą, są bardziej podatne na pękanie. Nie oznacza to jednak, że w przypadku zaawansowanej miażdżycy ryzyko pęknięcia blaszki jest mniejsze. W chorych tętnicach znajdują się zmiany na różnym stopniu zaawansowania.
Pęknięcie blaszki miażdżycowej może spowodować powstanie zakrzepu blokującego przepływ krwi przez tętnicę. Dochodzi wówczas do nagłego niedokrwienia obszaru zaopatrywanego w krew przez uszkodzone naczynie.
Niektóre pęknięcia blaszek miażdżycowych są nieodczuwalne dla pacjenta i nie wywołują natychmiastowych groźnych skutków. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy niewielkie pęknięcie blaszki powoduje powstanie zakrzepów w ścianie tętnicy, a nie w jej świetle. Taki zakrzep nie blokuje całkowicie przepływu krwi, ale przyczynia się do powiększenia zmiany miażdżycowej.
Do pojawienia się objawów dochodzi zwykle około piątej dekady życia, gdy zmiany w tętnicach są na tyle zaawansowane, że znacząco utrudniają przepływ krwi przez naczynie, lub gdy dojdzie do zablokowania światła tętnicy przez zakrzep, powstały wskutek pęknięcia blaszki miażdżycowej. Zmiany miażdżycowe mogą występować równocześnie w wielu tętnicach Pacjenta i powodować pozornie niepowiązane ze sobą objawy.
Kiedy zmiany miażdżycowe obejmują tętnice wieńcowe, doprowadzające krew do mięśnia sercowego, dochodzi do rozwoju choroby niedokrwiennej serca. W zależności od stopnia zaawansowania zmian, choroba wieńcowa może powodować:
Miażdżyca może wywoływać objawy neurologiczne niedokrwienia mózgu, jeżeli obejmie tętnice zaopatrujące go w krew. Miażdżyca tętnic kręgowych i szyjnych, podobnie jak w przypadku innych tętnic, początkowo przebiega bezobjawowo. Objawy niedokrwienia mózgu mogą być przejściowe lub trwałe i obejmują:
Jeżeli zwężenie tętnicy kręgowej przejdzie w stan objawowy, może wywoływać objawy tak zwanej niewydolności kręgowo-podstawnej, czyli między innymi przemijające problemy z chodzeniem wywołane nagłym zwiotczeniem mięśni nóg, zawroty głowy, zaburzenia ostrości słuchu, szum w uszach i zaburzenia wzroku, takie jak poczucie falowania Lub trwające w sekundę zaciemnienie obrazu.
Charakterystycznym objawem zaawansowanej miażdżycy tętnic, które dostarczają krew do kończyn dolnych, jest tak zwane chromanie przestankowe. Jest to intensywny ból mięśni, zazwyczaj łydek, pojawiający się po przejściu pewnego dystansu, któremu towarzyszy osłabienie, sztywnienie i drętwienie kończyn na tyle silne, że zmusza do zatrzymania się. Ból znika samoistnie po kilku minutach odpoczynku.
Zmiany miażdżycowe pojawiają się praktycznie u każdego, czasem już od wczesnego dzieciństwa, szybkość rozwoju miażdżycy zależy jednak od występowania indywidualnych czynników ryzyka. Na szczęście, przez modyfikację stylu życia, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. Pierwszym krokiem w profilaktyce miażdżycy jest wczesne wykrycie i wyeliminowanie czynników ryzyka. Profilaktyka chorób krążenia – Salve Medica Centrum Medyczne
Do głównych czynników ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych należą:
W profilaktyce i leczeniu miażdżycy stosuje się dietę z ograniczeniem cukrów prostych, cholesterolu i tłuszczy bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe.
Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych jest krokiem, który może spowolnić rozwój zmian miażdżycowych i przyczynić się naszego dłuższego życia w dobrym zdrowiu. Warto skonsultować zmiany z dietetykiem, który kompleksowo przeanalizuje naszą dotychczasową dietę i zaproponuje jadłospis eliminujący ryzyko niedoborów. Dietetyk może też zwrócić uwagę na pokarmy, które wchodzą w interakcje z przyjmowanymi przez nas lekami. Dietetyk, poradnia dietetyczna Łódź – Salve Medica Centrum Medyczne
Leczenie farmakologiczne miażdżycy obejmuje leki o działaniu zapobiegającym tworzeniu się zakrzepów, usprawniające przemianę tłuszczów, rozszerzające naczynia, a także obniżające zbyt wysoki poziom cholesterolu. Metody inwazyjne obejmują udrażnianie naczyń poprzez usuwanie blaszek miażdżycowych, poszerzenie światła naczynia przy pomocy stentu albo utworzenie pomostu naczyniowego omijającego niedrożny fragment tętnicy (by-passy).