Dziecko

Badania profilaktyczne dzieci. Jak zadbać o zdrowie najmłodszych?

Nierzadko o zdrowie naszych dzieci troszczymy się bardziej niż o nasze własne. Martwi nas, czy rozwijają się odpowiednio fizycznie i intelektualnie, czy nie cierpią na niewykryte choroby i nie mają niedoborów pokarmowych, zwłaszcza gdy ich ulubione produkty, które jedzą bez grymaszenia, można policzyć na palcach jednej ręki. Jakie badania profilaktyczne dzieci warto wykonywać, aby spać spokojnie, wiedząc że nasze oczko w głowie zdrowo się rozwija?

Jakie badania robić dzieciom profilaktycznie?

Do podstawowych badań profilaktycznych dzieci należą badania krwi i ogólne badanie moczu. Z badań obrazowych warto wykonywać nieinwazyjne i bezbolesne USG jamy brzusznej, które pozwala wykryć znacznie więcej nieprawidłowości w narządach jamy brzusznej, niż zwykłe, kontrolne badanie palpacyjne brzucha.

Kontrolne badania krwi u dzieci

Jedno ukłucie to mnóstwo informacji o zdrowiu naszej pociechy. Dlatego chociaż dzieciaki nie lubią pobierania krwi, warto przekonać je do badań laboratoryjnych przynajmniej raz na 2 lata. Jakie badania krwi wykonać u dziecka? Dużo wiedzy na temat ogólnego stanu zdrowia dostarczą nam:

 

  • morfologia krwi z rozmazem
  • próby wątrobowe ALAT i ASTAT
  • kreatynina dająca ocenę funkcjonowania nerek
  • OB i CRP (białko ostrej fazy) – parametry pozwalające na diagnozę toczącego się w organizmie stanu zapalnego
  • poziom żelaza i ferrytyny – pozwalającej ocenić zapasy żelaza w organizmie
  • poziom cholesterolu – badanie warto wykonać, gdy dziecko ma nadwagę lub jest otyłe lub w rodzinie występują przypadki nadciśnienia albo chorób serca. Blaszki miażdżycowe w naczyniach mogą powstawać już u małych dzieci.

 

Badania laboratoryjne dziecka mogą być wykonane w pakiecie Bilans zdrowia Dziecko Rozszerzony – Salve Medica Centrum Medyczne

Badania profilaktyczne dzieci. Jakie badanie krwi wykonać u nastolatka?

Okres dojrzewania oznacza wiele zmian, które mogą mieć wpływ na stan zdrowia dziecka. Jakie badania kontrolne krwi warto wykonać u nastolatka?

Do rutynowych badań należą:

 

  • morfologia krwi z rozmazem
  • OB i CRP, pozwalające na wykrycie stanu zapalnego w organizmie
  • poziom insuliny i glukozy
  • poziomy hormonów tarczycy: TSH i FT4
  • kreatynina – pozwala ocenić funkcje nerek
  • próby wątrobowe ALAT i ASTAT
  • poziom cholesterolu, zwłaszcza w przypadku nadwagi, otyłości lub przypadków nadciśnienia i chorób układu krążenia w rodzinie
  • poziom witaminy D3 – jej niedobory są powszechne na naszej szerokości geograficznej
  • poziom żelaza i ferrytyny – ważne zwłaszcza u miesiączkujących dziewczynek Badania laboratoryjne – diagnostyka anemii – Salve Medica Centrum Medyczne
  • fosfor, wapń i poziom fosfatazy alkalicznej ALP
  • badanie ogólne moczu

Badania laboratoryjne podstawowe – Salve Medica Centrum Medyczne

Zęby mleczne też należy leczyć! Badania profilaktyczne u stomatologa

Niestety wciąż pokutuje pogląd, że leczenie zębów mlecznych można zaniedbać – w końcu nie są na zawsze, a na ich miejscu wkrótce pojawią się zęby stałe. Dlaczego warto leczyć zęby mleczne u dziecka? 

Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty? 

Pierwsza wizyta może odbyć się już po pojawieniu się pierwszego dziecięcego ząbka, w okolicach 6 miesiąca życia. Już wtedy należy również zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Specjalista jest w stanie zauważyć rozwijającą się próchnicę dużo wcześniej niż stanie się wyraźnie widoczna. Pierwsze wizyty mają także na celu zapoznanie dziecka z gabinetem, adaptację do badania i wzbudzenie pozytywnych skojarzeń z dentystą. Jest to znacznie łatwiejsze kiedy dziecko jest w dobrym nastroju i nic go nie boli, niż w sytuacji pierwszej wizyty w obcym, niepokojącym miejscu i w stresie wywołanym bolącym zębem. Ból zęba zwykle oznacza, że próchnica jest już w bardzo zaawansowanym stadium!

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?

Nieleczona próchnica zębów mlecznych może odbić się na zdrowiu zębów stałych – bakterie z zajętych próchnicą mleczaków z łatwością przeniosą się na dopiero co wyrzynające się nowe zęby. Przedwczesna utrata zniszczonych próchnicą mleczaków zaburza prawidłowy rozwój szczęki dziecka, co może spowodować nieprawidłowe ustawienie zębów stałych i konieczność leczenia ortodontycznego w przyszłości. Równie ważny jest aspekt komfortu dziecka – nieleczone zęby mogą sprawiać ból i utrudniać żucie pokarmów.

Warto pamiętać, że próchnica ma wpływ nie tylko na nasze zęby. Stan zapalny w jamie ustnej może być groźny także dla ogólnego stanu zdrowia. Na kontrolne wizyty u stomatologa najlepiej zgłaszać się z dzieckiem co 3-4 miesiące.

Badania profilaktyczne dzieci – wykryj wadę wzroku!

Pewne wrodzone wady narządu wzroku można wykryć już po narodzinach podczas rutynowego badania fizykalnego. Dlaczego więc tak istotne są okulistyczne badania profilaktyczne dziecka? Przede wszystkim warto podkreślić, że małe dziecko nie ma świadomości nieprawidłowego widzenia. Trudno więc oczekiwać, że samo poskarży się nam na objawy. Tymczasem niewykryta wada może odbić się na jego rozwoju poznawczym – wzrok jest odpowiedzialny za ponad 80% odbieranych przez nas informacji ze świata. Wzrok – Salve Medica Centrum Medyczne

Badania profilaktyczne dzieci. Jak często chodzić z dzieckiem do okulisty?

Biorąc pod uwagę częstość występowania wad wzroku (dotyczą aż połowy dzieci w Polsce!), pojawienie się u naszego malucha zaburzeń widzenia jest prawdopodobne i powinno być wykryte jak najwcześniej. Profilaktyczne badania u dziecka należy przeprowadzić między 2 a 3 rokiem życia (a nawet w 1 roku życia dziecka, jeśli u rodziców występują choroby narządu wzroku), a następnie co 2 lata. Zwykle odbywa się to podczas kolejnych badań bilansu zdrowia dziecka. Jeżeli wstępne badania wykryją nieprawidłowości, dziecko zostanie skierowane na wizytę okulistyczną. Nieleczone wady wzroku mogą doprowadzić do rozwoju niedowidzenia lub zeza. Okulista, poradnia okulistyczna Łódź – Salve Medica Centrum Medyczne

Jak sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo?

Gdy maluch wracza w okres szybkiego wzrostu i rozwoju, w naszej głowie mogą kłębić się myśli: czy rozwija się prawidłowo i nie odstaje od rówieśników? Czy odpowiednio przybiera na wadze? Porównania do innych dzieci nie zawsze dadzą nam odpowiedź tak wiarygodną jak siatki centylowe. Ocenie rozwoju dziecka służy profilaktyczne badanie lekarskie, czyli bilans zdrowia dziecka.

Czym jest bilans zdrowia dziecka (profilaktyczne badanie lekarskie dziecka)?

Większość z nas pamięta je z dzieciństwa jako okresowe badania w gabinecie szkolnej pielęgniarki. Bilans zdrowia dziecka to badania profilaktyczne przeprowadzane kilkanaście razy na różnych etapach dorastania dziecka. Chociaż nie są obowiązkowe, warto zgłaszać się na nie z dzieckiem – ten kompleksowy przegląd stanu zdrowia wykonywany przez pediatrę, lekarza rodzinnego lub pielęgniarkę ma na celu wczesne wykrycie wad rozwojowych i chorób. Wizyta pediatryczna POZ – Salve Medica Centrum Medyczne

Co wykrywa bilans zdrowia dziecka?

Regularnie wykonywane bilanse zdrowia dziecka pozwalają na wczesną diagnozę wad słuchu, wzroku, zaburzeń ciśnienia tętniczego oraz problemów psychicznych i psychosomatycznych. Kontrola wagi i wzrostu pozwala na stwierdzenie niedowagi, nadwagi lub otyłości oraz zaburzeń wzrostu dziecka. Bilans pozwala także zaobserwować wady postawy, takie jak skolioza lub płaskostopie, stwierdzić gotowość szkolną u sześciolatków i ocenić proces dojrzewania u starszych dzieci. Wizyta bilansowa – Salve Medica Centrum Medyczne

Kiedy wykonać bilans zdrowia dziecka?

Pierwszy bilans zdrowia dziecka to tak zwany bilans 0, przeprowadzany jest tuż po narodzinach, nie później niż w czwartej dobie życia. Podczas bilansu 0 analizowany jest przebieg ciąży i porodu, sprawdzany jest oddech i akcja serca noworodka, waga, obwód główki i klatki piersiowej, a także wygląd i zabarwienie skóry. Oceniana jest również prawidłowość odruchów i napięcia mięśni, a także zachowanie dziecka. Oprócz tego noworodkowi wykonywane są badania przesiewowe, dzięki którym możliwe jest wykrycie już w pierwszych dniach życia takich chorób jak wrodzona niedoczynność tarczycy, dysplazja stawów biodrowych, fenyloketonuria, mukowiscydoza i problemy ze słuchem.

Na następne bilanse rodzic powinien sam zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Początkowo, z racji dynamicznego rozwoju małego dziecka, wykonywane są one często, w wieku:

 

  • 1-4 tygodnie
  • 2-6 miesięcy
  • 9 miesięcy
  • 12 miesięcy

 

Następne bilanse odbywają się w wieku 2, 4, 5, 9-10, 13-14, 16-17 i do 19 roku życia.

Jak wygląda bilans zdrowia dziecka?

Do ukończenia 16 roku życia podczas wykonywania bilansu zdrowia dziecka wymagana jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego. Badanie należy przełożyć, kiedy dziecko jest w trakcie choroby. Podczas wizyty bilansowej lekarz przeprowadza wywiad z rodzicem dziecka i dokonuje pomiarów wagi i wzrostu, które następnie nanosi na siatki centylowe. W zależności od wieku dziecka może też przeprowadzić badania słuchu lub wzroku, ocenę dojrzewania płciowego dziecka lub zmierzyć ciśnienie krwi. 

Czym są siatki centylowe?

Siatki centylowe to wykresy stworzone na bazie danych statystycznych na temat polskich dzieci, które pozwalają ocenić jak rozwój dziecka wypada na tle normy dla jego wieku. Optymalny wynik powinien plasować się pomiędzy 25 a 75 centylem. Dzieci, których wyniki znajdują się w przedziałach 3-10 lub 90-97 centyli, wymagają nasilonej obserwacji i częstszych badań kontrolnych, aby wykluczyć potencjalne choroby wpływające na ich rozwój. 

Istotne jest również, aby parametry dziecka nie zmieniały się o więcej niż 2 kanały centylowe, względem ostatniego pomiaru – taka sytuacja może świadczyć o nierównomiernym wzroście lub nadmiernych wahaniach wagi dziecka. 

Co zabrać ze sobą na bilans zdrowia dziecka?

Na badanie zabierz ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, wyniki badań i dokumentację medyczną, łącznie z kartami leczenia szpitalnego, jeśli dziecko ma za sobą pobyty w szpitalu.

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne dzieci?

Profilaktyka daje szansę na wczesne wykrycie chorób i ich skuteczniejsze leczenie, niezależnie od wieku. Dlaczego jest tak istotna w przypadku dzieci? Okres dzieciństwa to czas intensywnego rozwoju organizmu. Zaniedbanie wad rozwojowych i chorób w okresie wzrostu organizmu, może odbić się na całym życiu naszego dziecka i doprowadzić do trwałych i trudnych w leczeniu zmian. Badania profilaktyczne dzieci mają też inną zaletę – ucząc dziecko o wartości profilaktyki, kształtujemy w nim dobre nawyki i pozytywne skojarzenia z dbaniem o zdrowie. To nieoceniona wartość, która zaprocentuje w przyszłości!

Bilanse zdrowia Dziecko – Salve Medica Centrum Medyczne